Arda Turan’dan olay itiraflar: Çirkin bir hayal kırıklığıydı! Toparlanmam uzun zaman aldı

Eyüpspor Teknik Direktörü Arda Turan, La Gazzetta dello Sport’a özel röportaj verdi. Genç teknik adam futbolculuk kariyerinden teknik direktörlükte elde ettiği ilk başarıya kadar önemli açıklamalarda bulunurken örnek aldığı teknik direktörleri açıkladı.

Genç teknik adam ayrıca kariyerindeki en büyük hayal kırıklığını açıklarken “Toparlanmam uzun zaman aldı.” sözlerini kullandı.

Arda Turan şunları söyledi:

Sondan başlayalım. Bu tarihi zaferi nasıl tanımlıyor?

‘Her anlamda özel. Benim için bu ilk önemli zafer. Harika bir şey başardık, önümüzdeki yıl Süper Lig’de oynamak heyecan verici olacak. Belirleyici maçtan önce takıma bir motivasyon konuşması yaptım ve onlara bütün bir yıl boyunca çalıştığımız şeyin peşinden gitmelerini söyledim. Al Pacino tarzı sözler… ya da Diego Simeone, görüyorsunuz…”

Diego Simeone de bu konuşmalardan yaptı mı?

“Çok (gülüyor). Özellikle de kritik anlarda. O bir işkolik, çok şey isteyen ama size her şeyi geri verebilen bir lider. Uğruna kendini ateşe atabileceğin adamlardan biri. Real Madrid’e karşı oynadığımız Kral Kupası finalinden önce bir toplantıda bize Al Pacino’nun ‘Every damn Sunday’ filmindeki ünlü konuşmasını izlettiğini hatırlıyorum. Çıktık ve maçı savaşarak kazandık”.

“Teknik direktör olarak referansın Simeone mi?”

“Beni kesinlikle çok etkiledi. Savunma aşamasından motivasyon yönüne kadar. Ama teşekkür ettiğim ve kendilerinden kavramlar ve öğretiler çalmaya çalıştığım pek çok kişi oldu. Bazı örnekler mi? İki isim vermem gerekirse Terim ve Luis Enrique diyebilirim.”

İspanya’da Arda’yı savunmaya ikna eden teknik direktörün Simeone olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?

“Evet, doğru. Oyunu bir bütün olarak görmemi sağladı. Ve bana başarının mücadele, savaş ve acı çekerek de elde edilebileceğini öğretti. O da benim gibi düşündüğünü her zaman söyleyen tutkulu bir insan. Ya seveceğiniz ya da nefret edeceğiniz biri. Onunla iyi anlaşıyordum ama o kadar çok kavga ettik ki…”

Birçok kez Atletico’nun sizin için bir aile olduğunu ve kariyerinizdeki en önemli takım olduğunu söylediniz. Ne gibi anılarınız var?

“Sözleşmeyi büyük bir gizlilik içinde, bir arabanın içinde, polis filmi tarzında imzaladım. Unutulmaz yıllar geçirdim. Atletico Madrid’de olağanüstü bir kültür yarattık, Atletico’yu değiştirdik. Avrupa Ligi ve Avrupa Süper Kupası’nı kazandık. Tarihin en güçlü Real Madrid ve Barcelona takımlarına karşı La Liga şampiyonu olduk. Daha ne isteyebilirsiniz ki? Benim için her zaman eşsiz olan taraftarlardan da bahsetmek isterim”.

Beş yıl sonra ayrılmayı seçtin ve Barcelona’ya gittin

“Madrid’e geldiğimde Real’e bedava bile olsa gitmeyeceğimi söyledim. Ama Barça başka bir hikaye. Barcelona’yı izleyerek büyüdüm ve hep o seviyeye ulaşmayı hayal ettim. İster antrenman ister maç olsun, her seferinde ağzınızı açık bırakan oyuncular vardı.”

Herhangi bir örnek var mı?

“Söylenecek çok fazla şey var…. Messi bir uzaylıydı, en zor şeyleri yaptığı basitlikle sizi suskun bırakırdı. Benim özel bir anım var. Sevilla’ya karşı oynanan Süper Kupa finalinde iki gol atmış ve bir asist yapmıştım. Maçın adamı olduğumu açıkladıklarında Messi’ye baktım ve sadece başını salladığında ödülü almaya gittim. Sonra bir kahkaha patlattık. O bakışıyla sanki bana ‘Git, bunu hak ettin‘ der gibiydi”.

Soyunma odasında en iyi takım arkadaşınız kimdi?

“Şüphesiz Neymar. Ama aynı zamanda Pique, Jordi Alba, Diego Costa ve Griezmann. Çok fazla şaka ve kahkaha…”

En büyük hayal kırıklığın neydi?

“Şüphesiz 2014 yılında Real Madrid’e karşı son dakikada kaybettiğimiz Şampiyonlar Ligi. Bitmişti. Çirkin bir hayal kırıklığıydı, toparlanmam uzun zaman aldı. Ayrılmak istediğimi söylemiyorum ama… Neyse ki sonrasında birçok başka tatmin yaşadık. Bir teknik direktör olarak, oyuncu olarak yaşadığım tüm başarıları ve daha fazlasını yaşamak istiyorum. Kendime herhangi bir sınır koymuyorum.”

Arda Turan hangi antrenör? Hangi prensiplere sahip?

“Bence birçok şey iletişimden geçiyor. Farklı jenerasyonlarla anlaşabilmek için onlarla doğru iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Sonra hayatta çok çalışmadan elde edilen bir başarı hikâyesi görmedim. Her şeyden önce bunu aktarmaya çalışıyorum. Çok çalışın ve başkalarına karşı her zaman dürüst olun”.

Gelecekte kendinizi nerede görüyorsunuz?

“Kendimi Avrupa’ya açmak ve orada da başarılı olmak istiyorum. En iyi liglere gitmek ve değerimi kanıtlamak istiyorum. Bunun zaman alacağını biliyorum ama bu kesinlikle bir hedef.”

Belki İtalya’da bile?

‘Bu çok güzel olurdu, evet. İtalya’yı seviyorum. Çocukken Baggio’yu izleyerek futbola tutkuyla bağlanmıştım. Onun oyunlarını izlerken saatlerce büyülenirdim. Evde çoraplarımdan bir top yapar ve onu taklit etmeye çalışırdım. Bir başka idolüm de Del Piero’ydu. Onunla 2006’da Bergamo’da bir dostluk maçında tanıştım, çok gençtim ama ne heyecandı! Serie A’da oynamayı çok isterdim. Birkaç fırsatım oldu ama hiçbiri gerçekleşmedi.”

Örneğin?

“Avrupa Süper Kupasını kazandıktan sonra Inter’den ilgi olduğunu biliyorum, daha sonra AC Milan’dan da sözlü teklifler aldım. Kim bilir, bir antrenör olarak bu bir olasılık haline gelebilir. Bunu kesinlikle çok isterim. Bunlar beni büyüleyen kulüpler ve İtalyan futbolu yükselişte. Hayatta asla asla deme…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir