Jeopolitik Devrede: Altın Fiyatları Yeni Zirveleri Zorlayacak mı?

Altın fiyatları geçen hafta Çarşamba günü derin bir düzeltmenin eşiğine geldi. Ancak, haftanın ikinci yarısında yeniden yükseliş ivmesi kazanmayı başardı. Bu süreçte, parlak metal tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.400 doların üzerine çıktı. Bu hafta ABD’den gelecek üst düzey veriler yok. Bu yüzden, piyasanın gözü, Çin’den gelen büyüme verilerinde ve jeopolitik gelişmelerde olacak. Bu arada, piyasa analisti Eren Şengezer, sarı metal için yukarıda daha fazla alan olabileceğini söylüyor.

Altın fiyatları zıt rüzgarların etkisinde, ancak güçlü kalıyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, geçtiğimiz hafta zirvelerde dolaştı. Biraz geri çekilmenin ardından parlak metal, haftaya yükselişle başladı. Ancak ABD’den gelen enflasyon verileri öncesi işlemler sakin seyretti. ABD’de tüketici fiyat endeksi Mart ayında piyasa beklentilerinin üzerinde %3,5 artış gösterdi. Bu verilerin ardından 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi yükselerek %4,5’in üzerine çıktı. Ayrıca, dolar endeksi (DXY) 105,00’in üzerine çıkarak son beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu arada, son TÜFE verileri Federal Reserve’in Haziran’da faiz değişikliğine gitmeme olasılığı da arttı. Bu gelişmeler altın fiyatları üzerinde düşüş baskısı yarattı. Böylece, parlak metal geçtiğimiz hafta zirvesinden biraz aşağıya kaydı. Bu süreçte alttın fiyatlar, Çarşamba günü yaklaşık %1 değer kaybetti. Bu, altının son iki haftada ikinci gün günlük kaybıydı. Perşembe günü, dolar gücünü korurken, jeopolitik gerilimlerin artması, altının yeniden yükselişe geçmesine neden oldu.

WGC: Bunlar, yükselişin temel itici güçleri!

Bu arada, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Nisan ayı politika toplantısında temel faiz oranlarını sabit tuttu. Reuters, üç kaynağa dayanarak ECB politika yapıcılarının Haziran ayında faiz indirimine gideceğini bildirdi. XAU/EUR paritesinde görülen keskin yükseliş, altının Euro’dan sermaye çıkışlarını yakaladığını gösterdi.

Altın fiyatları, riskten kaçınma ve merkez bankası alımlarının desteğiyle 2.400 doların üzerine çıkarak yükselişini sürdürdü. Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) aylık raporuna göre, artan jeopolitik riskler, istikrarlı merkez bankası alımları ve talep açısından dirençli mücevherat ve külçe talebi, mevcut yükselişin temel itici güçleri arasında yer alıyor.

Altın yatırımcıları jeopolitiğe odaklanıyor

Mart ayı ABD ekonomik takviminde önemli verilerle başlayacak. Şubat ayında %0,6 artan Perakende Satışlar, Mart ayında %0,3 artması bekleniyor. Uzmanlara göre, olumsuz bir verinin, dolarda zayıflamaya neden olması mümkün. Piyasa katılımcıları, Çin’den gelecek olan ilk çeyrek GSYH verilerini de yakından izleyecek. Beklentiler, Çin ekonomisinin %5,2’lik genişleme sonrasında yıllık %5 büyüyeceği yönünde. Piyasa analisti Eren Şengezer, verilerin etkisini şu şekilde yorumluyor:

Hayal kırıklığı yaratan bir GSYH verisinin, altının talep görünümüne ilişkin endişelere neden olması mümkün. Ayrıca, altının yukarı yönlü hareketini sınırlayabilir. Jeopolitik gelişmeler de yatırımcıların odaklandığı konular arasında yer alıyor. Orta Doğu’daki çatışmaların azalması, altında derin bir düzeltmeyi tetikleyebilir. Ayrıca, Fed’in politika değişikliğinin ertelenmesi beklentileriyle birlikte, altın riskten kaçınan bir piyasa ortamında destek bulmaya devam edecektir.

Altın fiyatları teknik görünümü

Analist altının teknik görünümünü değerlendiriyor. Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 70’in oldukça üzerinde seyrediyor. Bu da altının aşırı derecede alım görmeye devam ettiğini gösteriyor. Ancak bu haftaki hareket, yatırımcıların teknik gelişmelere çok az dikkat ettiğini ya da hiç dikkat etmediğini teyit etti. Sarı metal, keşfedilmemiş bir bölgede işlem görmeye devam ediyor. Bu yüzden, altın için yükseliş hedefleri belirlemek kolay bir iş değil. Değerli metalin 2.400 doların üzerinde istikrar kazanması ve bu seviyeyi destek olarak teyit etmesi durumunda, alıcılar bir sonraki psikolojik seviye olan 2.500 dolara doğru daha yüksek bir adım için güven duyabilir.

Aşağı yönde, geçici destek 2.320 dolar (10 Nisan’ın en düşük seviyesi). Ayrıca, 2.300 dolar (psikolojik seviye, statik seviye) öncesinde 2.360 dolar (statik seviye, eski direnç) seviyesinde bir destek var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir