Altında kayıp serisi devam ediyor

Altın, ABD istihdam raporundaki sürpriz güçlenmenin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yakın zamanda borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlayabileceği umutlarını boşa çıkarmasıyla Cuma günü yüzde 3,5 geriledi.

Ons altın güne 2293 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 2289 dolar, en yüksek de 2301 dolar seviyesi görüldü. Şu sıralar 2293 dolardan işlem geçiyor.

Gram altın ise güne 2382 liradan güne başladı. Gün içinde en düşük 2382 lira, en yüksek de 2407 lira seviyesi görüldü. Şu sıralar 2397 liradan alıcı buluyor.

Kapalıçarşı’da gram altın 2410 liradan alınırken 2420 liradan satılıyor.

Yatırımcılar, merakla beklenen değişimin zamanlamasına ilişkin göstergeler için merkez bankasının bu hafta neler söyleyeceğini dikkatle izliyor olacak. İşsizlik oranının yükselmesine karşın tarım dışı istihdam verisinin beklentileri aşmasıyla Fed’in bu yıl sadece bir kez faiz indirimine gideceğine yönelik tahminler güçlenirken, çarşamba günü Fed’in politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

Swap piyasalarına göre Eylül ayına kadar bir faiz indirimi ihtimali yüzde 40 civarında. Bu oran geçen ayın sonunda yüzde 60’tı.DOLAR HAFTAYA YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Veri açısından yoğun geçecek haftaya dolar kuru yüzde 0,66 yükselişle 32.51 TL’den başladı. Euro ise 34,96 TL’den başladı. Bugün Sanayi üretimi, işsizlik ve konut satış rakamları açıklanacak. Doların seyri açısından ise bu hafta ABD enflasyonu ile Fed’in açıklayacağı faiz kararı bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan rakamlar yabancı para mevduatların 6 haftadır azaldığını gösterdi. 31 Mayıs haftasını kapsayan rakamlara göre yabancı para mevduatları 3.2 milyar dolar azaldı. Döviz mevduatları 19 Nisan tarihinden bu yana ise 14.3 milyar dolar azaldı. TCMB’nin net rezervleri artıya geçti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) swap hariç net rezervi 31 Mayıs haftasında 1,5 milyar dolarla artıya geçti. Rezervler geçtiğimiz hafta swap hariç eksi 5.1 milyar dolardı. 

TCMB’nin döviz biriktirmesine sebep olan ekonomi politikalarının yansımalarının bir işareti de bugün açıklanacak cari açık rakamları olacak. Cari açık rakamının nisan ayında 6.1 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Tahminler 5.5 milyar dolar ila 6.7 milyar dolar arasında değişiyor. Nisan ayında dış ticaret açığı yüzde 12.9 artışla 9.86 milyar dolar olmuştu.

Bu hafta doların seyri ABD’de açıklanacak enflasyon ve faiz kararıyla belli olacak. Geçtiğimiz cuma açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelmiş ve yıllık ücretleri artışın hızlandığı görülmüştü. Bu da doları güçlendirirken, küresel borsalarda satışlara neden olmuştu. Verilerin ardından piyasaların Eylül’de Fed’den faiz indirim beklentisi azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir